vBulletin counter

Kader ve Kaza Neye Denir

İmanın şartlarından altıncısı, kader ye kazaya, iyilik ve kötülüğün Allah’ın yaratmasıyla olduğuna inanmaktır.
Dini Terim Olarak Kader ve Kazanın Anlamları:
Kader: Kâinatta, olacak şeylerin zamanım, yerini, özelliklerini ve nasıl olacaklarını Allah’ın ezelde bilmesi ve takdir etmesine kader denir.

Kaza: Allah’ın ezelde takdir ettiği şeyleri zamanı gelince bu takdire uygun olarak yaratmasına kaza denir.
Kaderi bir plâna benzetirsek, Kaza da plâna uygun olarak o şeyin ya-pılmasıdır. Kâinatta meydana gelen her şey, Allah’ın bilmesi, dilemesi ve yaratması iledir. O’ndan başka yaratıcı yoktur.
Kader ve kazaya iman etmek, hayır ve şer, iyi ve kötü her şeyin Allah tarafından takdir edilmesine, belirlenmesine ve zamanı gelince belirlendiği gibi yine Allah tarafından yaratılmasına inanmak demektir.

Ekleyen | Mart 20, 2011 at 8:13 am | One comment | Kader | Etiketler: ,

Yazar Hakkında:

islam

1

  1. Dilara (4 years ago)

    Bakın!Hiç bir vakit aşk yaşadığınız kişiye iftira,yalan ve kötü davranmayın.Neden biliyor musunuz?Çünkü o sizin kaderinizde.Yani kalbinizin içinde.Eyer iftira,yalan ve kötü davranırsanız o da sizden şüphe duyar.Ne olur dediklerimi yapın!Şimdi aşkınızla beraber iyi günler ve mutlu günler dilerim.Eyer küserse,gerekirse ona bir çiçek ya da kalbinizden duyan bir isteğinizi yapın.Sizle barışıp,aşık olduğunuzu anlar,kimseye söylemez ve o da elbet bir gün size aşık olacaktır.Gerekirse bile öpebilir!

Yorumlar